Bakırköy Boşanma Avukatı Hukuki Destek Hizmetleri

Boşanma davaları Türk Medeni Kanunu kapsamında resmi nikahlı çiftlerin nikah ahdlerinin sona ermesine karar vermeleri durumunda Aile Mahkemelerine yapacakları başvurular neticesinde gerçekleşen ve görülen davalardır. Boşanma davaları nitelikleri bakımından birbirlerinden farklı özellikler gösteriyor. Bu nedenle her çift ayrılmaya karar verdiğinde aralarındaki boşanma usulleri çerçevesinde çeşitli şartlarda anlaşma sağladıkları takdirde anlaşmalı boşanma çerçevesinde boşanabiliyorlar.

Böyle bir boşanma davasında çiftlerin karşılıklı yazılı dilekçesi ve anlaşma protokolünün mahkemeye sunulması yeterli oluyor. Mahkeme çiftleri huzura çağırdıktan sonra tek celsede çiftlerin boşanmalarına karar verebiliyor. Anlaşmalı boşanmalarda çiftler için boşanma avukatı zorunluluğu söz konusu değildir. Bu tür davalarda genellikle çiftler boşanma avukatı olmadan dava işlemlerine başlıyorlar. Aynı zamanda bakırköy boşanma avukatı konusunda hukuki destek anlamında ilgili kişilere de gerekli bilgiler verilebiliyor.

Çekişmeli Boşanma Davalarının Özellikleri

Çiftler arasında yaygın olarak görülen boşanma davalarından birisi de çekişmeli boşanma davalarıdır. Bu tür davalarda taraflar genellikle davalarının kendi lehlerine dönmesi için boşanma avukatı kanalı ile davalara başlıyorlar. Çekişmeli boşanma davalarında özellikle bakırköy boşanma avukatı konusunda kaliteli hukuki destek ve hizmetler sunuluyor. Çekişmeli boşanma davalarının en belirgin özellikleri evlilik ahdi için çocuk, nafaka, eşya ve tazminat gibi unsurlar teker teker mahkeme tarafından ele alındığından davanın süreci diğer dava türlerine göre daha uzun bir süreç içerisinde kesinleşiyor.

Bu tür davalarda kusurlu olan taraf mahkemenin kararının temyiz ettiğinden söz konusu dava yargıtay aşamasına geçerek yargıtay aşamasındaki son kararın verilmesi bekleniyor. Özellikle çekişmeli boşanma davalarında çocukların velayetleri konusunda her iki tarafında istekli olması söz konusu davaya farklı bir boyut kazandırmaktadır. Bu süreçte boşanma avukatı desteği almak taraflar açısından oldukça önemli bir konu olarak görülüyor.

Boşanma Davalarının Temyiz Süresi

Boşanma davalarının temyiz süresi dava içerisinde mahkeme tarafından verilen kararların niteliklerine göre değişmektedir. Kusurlu olan taraf mahkemenin tüm kararlarını temyiz ettiği düşünülürse temyiz süresinin 1 seneye kadar sürmesi bekleniyor. Bu durum boşanma davalarının niteliklerine göre değişiklik gösteriyor. Boşanma davalarında taraflar arasında dava süresince mağduriyetler yaşanmaması için mahkeme tarafından ara kararlar veriliyor.

http://www.guclusan.av.tr/

Ek Resimler

Bu içerik 08.11.2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 100 kez okundu.

Benzer İçerikler