Boşanma Psikolojisi

Boşanmak veya boşanmamak…
Hangi kararı verirseniz verin önemli olan verilen kararı sevmektir. Doğru ya da yanlış karardan çok, sevilen ve sevilmeyen kararlar vardır. Kararınızı sevmeli ve kararınızdan memnun olmasınız. Çünkü; siz de boşanabilirsiniz ve boşanmanın ön yargısı yoktur; herkesin başına gelebilir. Bu “Biz boşanmayız, boşanmayacağız” biçiminde dile getirilen gereksiz kibri öldürüp, bizlerin de “sıradan ölümlüler” olduğumuzu gösterir. Bir gün siz de bu deneyimden geçerseniz unutmayın yalnız değilsiniz. Sizden ve benden önce kim bilir kaç çift bu acıdan nasibini aldı. Acının gösterdiği adresi görebilir ve acıdan öğrenebilirseniz; acı muhteşem bir bilgi olur. Boşanmayı geride bırakma; acıyı kabul etmeyi, kararlı, sabırlı olmayı, ama hepsinden önemlisi umutlu olmayı gerektirir. 
  • Boşanma kararını izleyen süreç içinde, doğru stratejileri uygularken yılmamak ve değişimi sağlamak konusunda kararlı bir tutum sergilemek çok önemlidir. 
  • Elisabeth Kübler ROSS “Tanıdığım en güzel insanlar, yenilgiyi, acıyı, mücadeleyi ve kaybı yaşamış olan ve diplerden çıkış yolunu kendileri bulmuş, romantik ve anarşist olan insanlardır… Bu kişiler, yaşama karşı geliştirdikleri kendine has takdir, direniş, duyarlılık ve anlayışla; şefkat, nezaket, bilgelik ve derin sevgiden kaynaklanan bir ilgi ve sorumlulukla doludurlar… Güzel insanlar öylece ortaya çıkmazlar; onlar, oluşurlar…” der.
  • Sıcağı, üşümenin ne olduğunu öğrendiğimiz için severiz. Işığı ise karanlıkta kalmanın ne olduğunu anladığımız için. Mutluluğun güzelliği ve bilgeliği ise ancak mutsuzluğun karanlığından gelirseniz daha iyi anlaşılır. Bazen mutsuzluk, ileride yaşayacağınız mutluluğun itici gücü olabilir.
 

Ek Resimler

Bu içerik 23.05.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 1032 kez okundu.

Benzer İçerikler