Doğru Boşanma Avukatını Bulmak

Boşanmak, herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Ancak yasal olarak boşanma sürecinde kişiler maddi ve manevi olarak yıpranabilirler. Bu yıpranmaların önüne geçebilmek için sürecin kontrollü bir şekilde yönetilmesi gereklidir. Bu kontrolün sağlanması ile ancak uzman bir boşanma avukatı ile mümkün olur. İster anlaşmalı, ister çekişmeli olsun avukat yardımı ile süreç sorunsuz ilerleyecektir.

Anlaşmalı Boşanma Davasının Süresi

Anlaşmalı boşanma davaları genellikle ortalama olarak 3-4 ayı bulabilir. Taraflar anlaşmış olsalar dahi davanın açılması, duruşma tarihinin verilmesi, kararın açıklanması ve tebliğ edilmesi bu zamana yayılacaktır. Ancak, sürecin mümkün olduğu kadar kısalması için Bakırköy boşanma avukatı ile iletişim kurularak destek alınabilir. Bu sayede, davanın açılması hızlı olur ve duruşma günü de mümkün olan en yakın tarihe alınabilir. Kararın açıklanması ve taraflara tebliğ edilmesi aşamalarında da hızlandırma avukat tarafından yapılabilir. Bu şekilde 10 gün, 1 ay arasında bir zamanda boşanma gerçekleşir.

Çekişmeli Boşanma Davasının Süresi

Çekişmeli boşanmalar, bazen yıllar bile sürebilir. Bu tür davalar boşanma avukatı tutmanın en kaçınılmaz olduğu davalardır. Uzman bir avukat ile süreç son derece kolay ve akıcı ilerleyebilir. Elbette bu tür davalar, anlaşmalı olan boşanma davaları kadar kısa sürmez. Ancak sürecin profesyonel olarak sürdürülmesi, süreyi kısaltacaktır.

Çekişmeli Boşanma Davasının İlk Aşamaları

Çekişmeli boşanma davası açılacağı zaman ilk adım olarak tarafların dilekçelerini vermeleri gerekir. Bu şekilde dava açılır. Taraflar bütün iddialarını ve taleplerini ortaya bu aşamada dökerler. Bu nokta önemlidir. Her iki taraf da iki defa dilekçe verme hakkına sahiptir ve bu haklarını kullanabilirler. Karşı tarafın iddialarına da cevap vermeleri gerekir. Bu aşamada avukat gerekenleri en doğru şekilde gerçekleştirecektir. Ardından mahkemenin inceleme evresi başlar. Tarafların iddialarını ve delilleri ayrıntılı olarak inceleyen mahkeme uzlaştırıcı teşvikin ardından, uzlaşma sağlanmazsa tahkikat evresine geçer. Hukuk çerçevesinde her ayrıntı incelenir.

Çekişmeli Boşanma Davasının Son Aşamaları

Çekişmeli boşanma davasında tahkikat aşamasının hemen sonrası sözlü yargılamadır. Bu aşamada hakim tarafından taraflar dinlenir ve gerekiyorsa sorgulanır. Bunun ardından karar mahkemesinde, mahkeme hükmünü açıklar. Çekişmeli davalar genel manada bakıldığında ortalama 2 yıl kadar sürmektedir. Sürecin zararsız ve sorunsuz geçmesi adına Bakırköy boşanma avukatı aranarak destek talep edilebilir. Süreçte yükün ve zahmetin büyüğünü avukat üstlenecektir.

Ek Resimler

Bu içerik 18.12.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 675 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler