Ortak Velayet İçin Uygun Musunuz?

     ORTAK VELAYET İÇİN UYGUN MUSUNUZ?

Amerika’da ve birçok Avrupa ülkesinde, tek başına velayete nazaran ortak velayet tercih edilmektedir. Ancak acaba siz ortak velayet için uygun musunuz? Pedagoglar, müşterek çocukların velayet hakkının ortak olmasının velayetin, tek eşe velayet hakkının bırakılmasından daha iyi olacağı düşüncesinde birleşmektedirler. Ortak velayet de ebeveyne yabancılaşma sendromu (EYS Sendromu) nun ortaya çıkması engellenmiş olmaktadır. Çocuk/çocuklar her iki ebeveyni ile yakın ilişkilerini sürdürmeye devam etmektedirler. Ebeveynlerin evlilikleri bitmiş olsa da; her iki ebeveyn de çocuk için rol model olma şansını sürdürebilir. Mahkemenin tek ebeveyne velayeti bırakması sebebiyle kendisine velayet hakkı verilmeyen eş yetersizlik duygusu oluşabilir. Çocuklarını görme imkanı da son derece kısıtlı olan ebeveyn çocuğuna yabancılaşabilir.

Ortak velayetin amacına uygun biçimde çocuk yararına olabilmesi için ebeveynlerin emek sarf etmesi gerekir. Örneğin ebeveynin birbirine yakın yerlerde oturması ortak velayetin başarısı için önemli bir kriterdir. Bu şekilde, çocuklar belirli bir yaşa geldiklerinde anne veya babasının evine rahatlıkla gidip, gelebilir, kalabilirler. Okul çağındaki çocuklar içinse sorun çıkmaz.

Ortak velayette de velayet hakkı kendisine verilmeyen tek başına velayette de en önemlisi geçmişi taşımayan, eş olmayı başaramamış anne ve babanın birbirleriyle kavga etmeden, çatışmadan, çocukları için sağlıklı iletişim kurabilmeleri, iş birliği yapabilmeleri gerekir.  Çocuk yetiştirmeye ilişkin tutumları da benzer olmalıdır.

Ebeveynler, müşterek çocuklarının velayetlerinin ortak olarak üstlenmek istediklerinden emin olmalıdırlar. Bazı ebeveynler, çocuğun velayetinin tek başına kendisine verilmesini istemeyebilirler bu yüzden ortak velayet talep edebilirler. Bazıları ise velayet sorumluluğunu tümüyle üstlenmeyi yorucu bulabilir. Bazı ebeveynler ise, ortak velayete hayır derlerse çocukları nezdinde kötü anne-baba olacaklarını düşündüklerinden; aslında ortak velayetin yükümlülüklerini yerine getiremeyecek olmalarına rağmen kabul edebilirler. Ortak velayet, evlilik gibi başlarda iyi olsa bile sonradan bozulabilir. Ortak velayetin tarafları başka yerlere/şehirlere taşınabilirler. Başka biriyle evlenebilirler; bu durum bazen eski eşin düşmanca tavırlar sergilemesine ve ortak velayetin işlemez hale gelmesine sebebiyet verebilir. Yeni evlilik sebebiyle yeni kardeşler, üvey kardeşlerle iletişimde sorunlar çıkabilir. Bazı çocuk/çocuklarda ortak velayet; ebeveynlerin yeniden bir araya gelip, evlenebileceklerini düşünmelerine de yol açabilir.

Bazen de ortak velayet, çocukların bir süre sonra anne ve babalarının yeniden bir araya geleceklerini düşünmelerine yol açar.

Ortak velayet olsun, tek başına velayet olsun, çocukların anne-babalarıyla sağlıklı iletişim kurabilmeleri, bu iletişime diğer ebeveyn tarafından olumsuz biçimde etki edilmemesi, yapıcı davranışlar sergilenmesi esas olmalıdır.

ORTAK VELAYETE NASIL KARAR VERİLECEK?

1- Boşanma sebebiyle ortak velayet KURAL, eşlerden yalnızca birine velayetin bırakılması İSTİSNAdır.

2- Ortak velayeti her iki eş de istemelidir. Eşlerden biri ortak velayet istemiyorsa velayet eşlerden diğerine bırakılabilir.

3 – Ortak ve tekil velayette idrak çağındaki çocuğun da görüşü alınmalıdır.

4- Çocuğun giderlerine her iki eş de gücü oranında katılır. Tarafların yapacağı katkı (iştirak nafakası) hakimce belirlenir.

5- Tarafların ortak velayet talebi çocuğun güvenliği ve üstün yararına AYKIRI ise velayet eşlerden birine verilmeli, her ikisi de elverişli değilse vasi atanması için vesayet makamına ihbarda bulunulmalıdır.

Ek Resimler

Bu içerik 23.05.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 1171 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler