Velayet Davası

VELAYET

Ortak hayata son verilmiş veya ayrılık hali gerçekleşmişse aile mahkemesi hakimi, velayeti eşlerden birine verebilir. Velayet çocukların güvenliğine ilişkindir. Hakimin velayetin düzenlenmesi sırasında göz önünde bulunduracağı tek esas çocuğun menfaati olacaktır. Velayet, kamu düzeni, ile ilgilidir. Mahkemece uzman incelemesi de yaptırılıp, gösterilen deliller hep birlikte değerlendirmek suretiyle velayet hakkında düzenleme yapılmalıdır.

Sadece ekonomik olanaklar göz önüne alınarak velayet düzenlemesi yapılamaz.

Kardeşlerin birbirlerinden ayrılması, onların ruhsal açıdan gelişmelerini engelleyici niteliktedir.

Yeterli idrak gücüne sahip çocuk velayete karar verilirken mahkemede dinlenmelidir.

Çocuğun yaşı 0-3 yaş grubunda ise; bu yaş grubundaki çocuklar anaya derin duygusal bağlarla bağlıdır. Çocuk bütün yaşantısını anasının çevresinde kurmuştur. Başkalarının kendisine yaklaşmasını ananın uzaklaşması olarak değerlendirir. Bu yaş grubundaki çocuklar hemen meydana gelebilecek bir tehlike yoksa anaya verilmelidir.

Ananın yaşantısının velayetinin verilmesinde hiç bir önemi yoktur. Çocuğa yönelik olarak onun güvenliğini tehdit eder şekilde bir yaşantı olmadığı sürece bu yaş grubundaki çocukların velayetinin anaya verilmesinde annenin yaşantısının hiçbir önemi yoktur.

Çocuğun 3-6 yaş grubunda olması, bu yaşlarda bulunan çocuğun anaya olan gereksinimi 0-3 yaş grubuna göre daha azdır. Ancak yine de ananın yakınlığına çok gereksinimi vardır. Ancak çocuğun beden, fikir ve ahlak güvenliği için ciddi ve inandırıcı kanıt varsa bu yaş grubundaki çocuğun velayetinin babaya bırakılmasında bir sakınca yoktur.

Çocuğun 6-13 yaş grubunda olması, çocuğun bu yaş grubunda anaya olan gereksinimi azaldığından bu dönemde anadan ayrılmaya karşı, küçük yaşlarda olduğu kadar kuvvetli tepkiler görülmez. O halde 6-13 yaş grubuna dahil çocuk için ana bakım, şefkatine muhtaçlıktan söz edilemez. Bu yaş grubu için eğer çocuğun sorumluluğunu alacak olan ana modeli yeterli ise çocuk anaya verilebileceği gibi babaya da verilebilir.

Çocuğun 13-17 yaş grubunda olması; yazarların hemen hepsine göre baba, ergenlik çağından sonra çocuğun yaşantısında model teşkil etmesi ile çocuğun otoriteye karşı mücadelesinde önemli rol oynar. O halde 13-17 yaş grubu için baba yanında eylemli olarak kalmakta olan çocukların baba yanında kalmaya devam etmesi uygundur.

Velayet hakkı ana ve babadan başkasına verilemez.

Bu içerik 18.03.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 895 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler